Кои са най-предпочитани сортове домати
Доматите са едни от най-любимите плодове на много хора. Причината за това се крие в невероятния им сладко-солен и леко кисел вкус. Той се дължи на редица фактори, като най-важните от тях са свързани с отглеждането им. Това са подходящия климат, почвата и слънчевата светлина. Много и различни са ястията, в които доматите са основна или допълнителна съставка, като салати, сосове за пица или спагети, гарнитури, предястия и други. Освен всичко друго, доматите са и много полезни за здравето. Те са богати на бета каротин – предшественик на витамин А, който е важен за грижата за кожата, косата и ноктите. Доматите са богати още и на калий, калций, желязо и витамин С и са с ниско съдържание на въглехидрати и калории и не съдържат мазнини. Сезонът на доматите е лятото, когато можем да си ги похапваме пресни и да се насладим на невероятния им вкус. Но кои са най-предпочитаните сортове домати?
Розови домати
Розовите домати са едни от най-вкусните и затова са и сред най-предпочитания сорт. Те са месести, средно твърди, с неповторими вкус и аромат. Съществуват много видове, които се предлагат на пазара. Сред тях са сортовете Розова магия, Португалски розов домат, Рома и други. Едно от основните качества на розовите домати е, че те са особено устойчиви на високи температури и виреят при различен климат. Този сорт домати е предпочитан за приготвяне на салати, различни зеленчукови предястия, за тостове с моцарела и пресен босилек, с риба и зехтин и още много други.
Чери домати
Чери доматите също са сред най-предпочитаните сортове. Причината е в невероятните им вкус и аромат, което ги прави идеални за сурова консумация, вложени във вкусни салати или предястия. Освен това, те могат да послужат и за украса на различни ястия, като допълнение към печени меса и други.
Днес се отглеждат много и различни видове чери домати, които се отличават със сладкия си вкус и дългия срок на съхранение и са предпочитани и заради полезните си свойства. Причината за това е, че те са изключително богати на минерали, водоразтворими витамини, органични киселини, антиоксиданти и други. Едни от най-важните минерали и вещества, съдържащи се в чери доматите са хром, калий, желязо, магнезий, калций, фосфор, ликопен, серотонин, фибри и други. В състава им присъстват и витамините А, В6 и С, които спомагат за поддържане на мозъчната функция, за производството на бели кръвни клетки, както и за добрата работа на сърцето, белите дробове и бъбреците.
Червени домати
Безспорен фаворит тук са червените домати, които се предлагат в изключително разнообразие от форми и големина. Червените домати за прясна консумация обикновено са по-едри и са много захарни и вкусни, но не могат да се съхраняват дълго време. Сред тях има и салатни сортове, които също са много вкусни и са с по-малък размер, по-твърди са и са по-издръжливи.
Сред червените домати има и сортове, които са подходящи за консервиране, каквито са например биволското сърце. Те обикновено са по-малки, с продълговата форма, и с високо съдържание на сухо вещество, което ги прави подходящи за преработка в сокове, пюрета, салца, лютеници и други.
Червените домати също са полезни за здравето, защото съдържат много витамини и минерали, сред които са витамините А и С, както и калий и фосфор.
Жълти домати
Жълтите домати са още един от най-предпочитаните сортове. Te са златисто-жълти на цвят и по-големи по размер и имат високо съдържание на вода. Жълтите домати са сладки, по-меки и по-малко киселинни от червените, като причината за това е в различните пигменти, които образуват различен баланс на захарите и киселините. Жълтите домати са добър източник на витамин А и витамин С, на калций, желязо, сяра и калий, което ги прави изключително полезни за здравето.